تبلیغات
کد متحرک سازی عنوان وب سایت
فاتولز - جدیدترین ابزار رایگان وبمستر
اتاق بهداشت - مراقبت از دانش آموز هموفیلی در مدرسه
به اتاق خانم بهداشت خوش آمدید. به دلیل به روز بودن از مطالب سایر صفحات هم دیدن فرمایید . متشکرم

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

دانش آموز هموفیلی

آیا دانش آموز هموفیلی در مدرسه و یا اساسا محیط های تحصیلی نیاز به مراقبت های خاصی دارد؟

 چه توصیه ها و مواردی لازم است تا مراقبین سلامت مدارس درمورد دانش آموز هموفیلی در مدرسه بدانند؟

بهداشتی  های عزیز  هموفیلی یك اختلال خونریزی دهنده ارثی است.سیستم ایمنی بدن افراد مبتلا به هموفیلی به علت سطح پایین یا عدم وجود پروتئین هایی به نام فاكتورهای انعقادی، قادر به متوقف كردن روند خونریزی نمی باشند.

به مناسبت ۱-۷ مرداد هفته حمایت از بیماران هموفیلی سعی کردیم اطلاعات کافی و توصیه های لازم در مورد برخورد با دانش آموز هموفیلی در مدرسه را برای شما مراقبین سلامت ارائه دهیم.فرایند انعقاد خون از خونریزی بیش از حد آسیبها داخلی و خارجی بدن جلوگیری می نماید.انواع مختلفی از هموفیلی وجود دارد اما شایع ترین و شناخته شده ترین آنها عبارتند از:

هموفیلیA – كمبود فاكتور ۸
هموفیلیB- كمبود فاكتور ۹
هموفیلی هاگمن –  كمبود فاكتور ۱۲
ون ویلبراند – عدم وجود فاكتور ۸

علت هموفیلی چیست؟

هموفیلی بیماری ارثی است كه از طریق ژن موجود بر روی كروموزوم X منتقل می شود. زنان دارای دو كروموزومX  هستند در حالی كه مردان دارای یك كروموزوم X و یك كروموزوم Y می باشند. زن ناقل هموفیلی،ژن هموفیلی را برروی یكی از كروموزوم های خود دارا می باشد و به احتمال۵۰%  این ژن معیوب را به فرزندان پسر خود منتقل می كند.

haemophilia1

مردانی كه ژن معیوب را به ارث می برند، مبتلا به هموفیلی میشوند. مردان مبتلا به هموفیلی ،ژن را به فرزندان پسر خود منتقل نمی نمایند ولی آنها ژن را به دختران خود منتقل می كنند.

دانش آموز هموفیلی

زنانی كه ژن معیوب را به ارث می برند، حامل هموفیلی می شوند كه اغلب دارای مشكل فعال نیستند اما برخی اختلالات مرتبط با خونریزی نظیر خونریزی بیش از حد ماهیانه،خونریزی بینی مكرر و شدید و خونریزی بعد از اعمال جراحی و دندان پزشكی، در این افراد رخ میدهد.

حدود  بیماران هموفیلی، هیچ سابقه خانوادگی از بیماری ندارند. این موارد در نتیجه ایجاد خودبخودی ژن معیوب در زنان می باشد.

شدت هموفیلی به سه نوع طبقه بندی میشود:

دانش آموز هموفیلیچگونه هموفیلی تشخیص داده می شود؟

علاوه بر شرح حال پزشكی كامل و معاینه فیزیكی، پزشك ممكن است آزمایشات خونی نظیر سطح فاكتورهای انعقادی، شمارش كامل سلول های خونی، ارزیابی زمان خونریزی و تست DNA  را درخواست نماید. امروزه با كمك بیوپسی از پرزهای كوریونی و یا آمینوسنتز در اوایل حاملگی ، می توان هموفیلی را قبل از تولد تشخیص داد.

دانش آموز هموفیلی

علایم هموفیلی چیست؟

 شایع ترین علامت هموفیلی، خونریزی غیر قابل كنترل و بیش از حد به علت كمبود یا عدم وجود فاكتورهای انعقادی می باشد كه حتی خونریزی می تواند بدون هیچ آسیبی رخ دهد.خونریزی ها و علائم در کودک مبتلا به هموفیلی در مدرسه بسیار مهم است.

 كبودی: كبودی حاصل از صدمات كوچك كه می تواند منجر به هماتوم بزرگ (تجمع خون در زیر پوست كه منجر به تورم می شود) گردد.

 خونریزی: تمایل به خونریزی از بینی ، دهان، لثه كه با یك صدمه كوچك مثل مسواك زدن یا اعمال دندان پزشكی پیش می آید.

دانش آموز هموفیلی

 خونریزی درون مفصلی: باعث درد و عدم تحرك می گردد و در صورت عدم درمان كامل طبی، منجر به بدشكلی مفصل می گردد. مفاصل از مكان های شایع خونریزی هستند و خونریزی مفصلی منجر به التهاب مفصلی دردناك ومزمن، بد شكلی و لنگیدن های مكرر می گردد.

خونریزی داخل عضلانی: خونریزی داخل عضلات منجر به تورم ،درد و قرمزی می شود. تورم ناشی از خونریزی در این مناطق از طریق افزایش فشار بر بافت ها و اعصاب ناحیه ،منجر به صدمات پایدار و بد شكلی می گردد.

 خونریزی داخل مغزی: خونریزی ناشی از صدمات یا خونریزی خودبخودی مغز، شایع ترین علت مرگ در كودكان و یكی از شدیدترین عوارض این بیماری است و جزو اورژانس های هموفیلی می باشد.

شایع ترین محل های خونریزی شامل عضله بازوی فوقانی، مفصل آرنج، عضله ساعد، عضله ران، مفصل زانو، مفصل مچ پا، عضله ساق پا و عضله پسواس می باشد.که در مراقبت از دانش آموز هموفیلی در مدرسه بسیار مهم است.

دانش آموز هموفیلی

نكته: بیماران هموفیل به ندرت دچار كم خونی فقر آهن می شوند زیرا اكثرا خونریزی آنها داخلی بوده و آهن مجددا جذب بدن میشود.

درمان هموفیلی با توجه به نكات زیر تعیین می شود:

سن بیمار ، وضعیت سلامتی عمومی ، وسعت بیماری ، نوع و شدت هموفیلی، تحمل بیمار نسبت به داروهای اختصاصی و روش های درمانی، توجه به مرحله بیماری، عقیده وترجیح بیمار.

امروزه درمان ها برای هموفیلی بسیار مؤثر است. فاكتور انعقادی به جریان خون تزریق می شود. به محض رسیدن مقدار كافی فاكتور انعقادی به محل آسیب دیده ،خونریزی متوقف می شود.
خونریزی باید بلافاصله درمان شود.

درمان سریع و به موقع سبب كاهش درد می شود و از بروز آسیب به مفصل ، عضله و سایر اعضای بدن جلوگیری می كند. اگر درمان خونریزی سریع و به موقع باشد ، فاكتور انعقادی كمتری مصرف می شود.

حتی در زمانی كه از بروز خونریزی اطمینانی نیست ، باید فاكتور انعقادی تزریق شود. اگر احتمال خونریزی وجود دارد ، بایستی فاكتور انعقادی تزریق گردد. هرگز نباید منتظر بود تا مفصل دردناك ، متورم و داغ شود .نباید نگران مصرف بی مورد فاكتور انعقادی بود.

درمان قطعی برای هموفیلی وجود ندارد، اما با در اختیار داشتن فاكتورهای انعقادی، افراد هموفیل می توانند زندگی عادی داشته باشند. بدون فاكتورهای انعقادی افراد هموفیل شدید، با مشكل مواجه میشوند و حتی ممكن است دچار معلولیت شوند و نتوانند كارهای عادی و روزمره زندگی را انجام دهند.

چه زمانی باید فاكتور انعقادی تزریق شود؟

ـ خونریزی مفصلی
ـ خونریزی عضلانی، بخصوص خونریزی در عضلات پا و بازو
ـ ضربه به گردن ،دهان ،زبان ،صورت و چشم
ـ ضربه های سنگین به سر و سر دردهای غیر طبیعی
ـ خونریزی دایم و سنگین در هر قسمت از بدن
ـ زخم هایی كه نیاز به بخیه دارند
ـ بدنبال تصادف منجر به خونریزی
– تزریق فاكتور انعقادی قبل از:
ـ جراحی ها و اعمال دندانپزشكی

فعالیت هایی كه ممكن است منجر به خونریزی شوند انجام می شود.

چه زمانی تزریق فاكتور انعقادی ضرورت ندارد؟

كبودی های كوچك كه در اطفال هموفیل رایج است و اغلب خطرناك نیستند. لازم به یاد آوری است كه كبودی های روی سر ممكن است خطرناك باشد و باید توسط پزشك معاینه شوند.

بریدگی ها و خراش های كوچك به اندازه افراد طبیعی خونریزی می دهند و معمولا خطرناك نیستند. بریدگی های عمیق معمولا بیش از افراد طبیعی ،خونریزی می دهد .چنین خونریزی هایی با فشار مستقیم در محل زخم، قطع می شود.

خونریزی بینی معمولا با فشار مستقیم پس از ۵ دقیقه قطع می شود . چنانچه خونریزی سنگین باشد و یا پس از ۵ دقیقه ادامه یابد، تزریق فاكتور انعقادی لازم است.

تغذیه در بیماران هموفیلی

بدن نیاز به تعادل دریافت كربو هیدرات، پروتئین، چربی، ویتامین و مواد معدنی دارد. برقراری صحیح این تعادل باعث سلامت فرد می گردد. امروزه عقیده بر این است كه ۴۰ـ۶۰% انرژی روزانه بایستی از كربو هیدرات ها مثل نان و برنج،۲۰ـ۳۰% چربی،۲۰ـ۳۰% پروتئین مثل گوشت قرمزو ماهی كسب گردد و علاوه بر آن در رژیم غذایی باید میوه و سبزیجات نیز گنجانده شوند.

آموزش به بیماران هموفیل و والدین

بیماران مبتلا به هموفیلی باید راجع به بیماری و درمان و مراقبت های لازم آموزش كافی دریافت كنند تا از زندگی بهتری برخوردار باشند . در اینجا نقش والدین بسیار مهم است.

–  خونریزی مفصلی در این افراد ممكن است بطور تدریجی و بدون درد باشد و یا ممكن است ناگهانی و شدید بوده باشد كه در اكثر موارد در هنگام شب اتفاق می افتد. احساس سفتی ،گرما و درد در مفصل ، علامت خونریزی مفصلی است . در این صورت باید فاكتور انعقادی سریعا تزریق شود در غیر این صورت، خونریزی مفصلی ادامه می یابد و درمان آن مشكل تر می شود. استفاده از كمپرس سرد نیز توصیه می شود.

ـ خونریزی دهان و زبان غالبا به دلیل گاز گرفتگی زبان اتفاق می افتد. تنها كار ممكن در این مورد، تزریق سریع فاكتور های انعقادی است، زیرا بخیه زدن غیر ممكن است و مكیدن یا حركت زبان به طرف دندان ها تشكیل لخته را متوقف می كند.بعد از درمان خونریزی باید توجه داشت كه كودك غذاهای سفت مثل نان تست، بیسكویت ،چیپس و خوراكی های چسبنده مثل تافی مصرف نكند.

ـ كودك در هنگام خونریزی از بینی ،نباید به حالت دراز كش قرار گیرد. زیرا  فشار به عروق خونی بیشتر می شود. در این هنگام باید دو طرف بینی را گرفته و فشار داد .سر را نباید به عقب خم كرد. اگر خونریزی بند نیامد، تزریق سریع فاكتور های انعقادی توصیه می شود.

ـ علایم سر درد و سرگیجه ، استفراغ مكرر و اختلال هوشیاری مثل خواب آلودگی و بیهوشی از علایم خونریزی داخل جمجمه است. با دیدن این نشانه ها بلافاصله فاكتور انعقادی بایستی تزریق شود.

ـ حركت ندادن عضوی از بدن در كودكان خردسال ،علامت خونریزی آن عضو است.

ـ ورزش برای همه مفید است .حركات عضلات و قدرت بدن تقویت می شود و ضمنا باعث كاهش اضطراب و ترس می شود. ولی باید توجه داشت كه به مفاصل فشار وارد نشود و یا به كودك ضربه وارد نشود. بهترین فعالیت، شنا و پیاده روی ملایم است. از بازی فوتبال باید اجتناب شود.

ـ بیماران بایستی به طور منظم به مركز درمان هموفیلی مراجعه كنند و توسط پزشكان مركز، ویزیت شوند.

ـ بیماران بایستی كارت شناسایی را كه حاوی اطلاعات شخصی و هموفیلی است ،همیشه همراه داشته باشند.

ـ بیماران و والدین كودكان بایستی كمك های اولیه را بیاموزند.

بیماران و والدین كودكان برای پیشگیری از خونریزی بایستی به نكات زیر توجه كنند:

ـ اجتناب از یبوست

ـ استفاده از مسواك نرم و رعایت كامل بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندان پزشك

ـ اجتناب از چاقی: زیرا احتمال خونریزی بویژه خونریزی مفاصل افزایش می یابد.

ـ اجتناب از تزریق عضلانی و هر ترومای دیگر مثل استفاده از ریش تراش برقی

ـ خودداری از زور زدن و فین كردن و یا در معرض گرمای زیاد قرار گرفتن

ـ عدم مصرف آسپرین و سایر داروهای ضد انعقادی

ـ فرو كردن عضو دردناك داخل آب ولرم كه به كاهش درد كمك می كند.

ـ واكسیناسیون علیه هپاتیت B به علت خطر انتقال آن ازراه فرآورده های خونی
اقدامات لازم هنگام بروز خونریزی

ـ استراحت در بستر

ـ فشار ملایم بر روی نقطه خونریزی دهنده

ـ قرار دادن كمپرس سرد (یخ داخل پارچه) روی محل خونریزی

ـ درمان با فاكتور های انعقادی در مورد خونریزی و آسیب های عمقی (خونریزی مفاصل، ماهیچه ها ،گردن ، دهان ، صورت و چشم و وارد شدن ضربه های شدید به سر)

ـ مراجعه به پزشك جهت اطمینان از قطع خونریزی و عدم وجود خونریزی داخلی اقدامات لازم برای برطرف شدن یا به حداقل رساندن درد

ـ اجتناب از وارد آوردن فشار بی مورد به مفاصل

ـ فرو بردن عضو در آب گرم (در صورت امكان)

ـ اجتناب از گرمای مستقیم (شعله آتش)

ـ استفاد ه از داروهای مسكن (حتی الامكان غیر مخدر). استفاد هاز آسپرین مجاز نیست.

ـ استفاد ه از عصا یا آتل هنگام حركت دادن مفاصل دردناك

دانش آموز هموفیلی

توصیه های مراقبتی برای بیماران هموفیلی  و مبتلایان به دیگر اختلالات انعقادی در محیط های آموزشی دبستان – دبیرستان

۱– پرسنل اداره کننده مدرسه ( بویژه معلمان ورزش و دروس عملی و کارگاهی و پرورشی) می بایست از بیماری دانش آموزان هموفیلی مطلع بوده و در فعالیت های کلاسی – کارگاهی- اردویی و ورزشی مراقب رفتارهای مضر به حال آنها باشند. اما اطلاع دانش آموزان و همکلاسی های دانش آموز هموفیلی از بیماری آنها بایستی با موافقت والدین و دانش آموز انجام پذیرد.

۲- کمک های اولیه در رابطه با دانش آموزان هموفیلی در هر حادثه ای مانند دیگر دانش آموزان است، اما می بایست به سرعت امکان بهره مندی دانش آموز از درمان اصلی از طریق تماس با والدین یا مرکز درمانی میسر گردد. گزارش دقیق نوع حادثه و صدمه وارد آمده نقش مهمی را در درمان اولیه این دانش آموزان دارد.

۳- در صورت اعلام نیاز والدین امکان نگهداری داروی مورد نیاز احتمالی دانش آموزان با هماهنگی و اطلاع مراقب سلامت مدرسه در محیط های آموزشی فراهم گردد.

۴- از شایعترین خونریزی ها در بیماران هموفیلی در مدرسه خونریزی در مفاصل آنها است. مراقبان سلامت و مدیران شایسته است، به اظهار دانش آموز مبنی بر وقوع خونریزی توجه نموده و فوراً امکان والدین از این اظهار و پیگیری های بعدی فراهم فرمایند.

۵- بیماران هموفیلی برخی از حرکات ورزشی را نمی توانند انجام دهند اما اساساً از ورزش معاف نیستند. ورزشهای مناسب با این بیماران از طریق مراکز درمانی این بیماران توصیه شده و والدین موظف به ارائه آن به معلمین ورزش مدارس هستند. اما در کل نباید به ورزش هایی بپردازند که احتمال آسیب و ضربه (بخصوص به زانوها) در آنها حتمی است.

دانش آموز هموفیلی

۶- غیبت های دانش آموزان به مدت ۲ روز در ماه با تائید والدین (و یا با گواهی مراکز درمانی هموفیلی ) موجه گردد. زیرا در هنگام نیاز به درمان اساسی (ودوره ای ) استراحت در مدت زمان مذکور اجتناب ناپذیر است.

۷- در صورت وقوع حادثه ای برای دانش آموز در ایام امتحانات که منجر به عدم شرکت وی در جلسه امتحان گردد پس از ارائه گواهی مراکز درمانی خاص این بیماران در سراسر کشور شایسته است جهت اخذ امتحان خارج از موعد از دانش آموز مبتلا به هموفیلی و مبتلایان به دیگر اختلالات انعقادی اقدام شایسته معلوم گردد.

۸- با توجه به مشکلات مفصلی بیماران هموفیلی در مدرسه و با عنایت به امکانات مدرسه سعی شود که کلاس درس این قبیل بیماران در طبقات همکف و اول ( برای جلوگیری از بالا رفتن از پله و حفظ سلامت آنان ) اختصاص یابد.

۹- با توجه به اینکه خونریزی ماهیانه دختران مبتلا به اختلالات انعقادی عملاً غیرطبیعی است « به این معنی که حجم و مدت بیشتری می تواند داشته باشد» و استراحت آنان یکی از عوامل مؤثر در حفظ سلامت آنها طی این دوره است. غیبیت این دانش آموزان تا ۲ روز در ماه بدون گواهی پزشک و با تائید والدین موجه گردد.

۱۰- دانش آموزان هموفیلی مانند دیگر دانش آموزان با آمادگی قبلی درمانی و رضایت والدین در اردوها و بازدیدهای علمی و گروهی تفریحی مدارس شرکت نمایند. « هرچند حضور پرستار معرفی شده والدین و یا یکی از والدین در کنار مراقبان سلامت و مدیران در این نوع برنامه ها می تواند بسیار ارزنده و مفید باشد» . بنابراین به هیچ عنوان نمی بایست این دانش آموزان از این برنامه ها توسط مسئولین مدرسه محروم گردند.

۱۱- توصیه می شود که در مناسبت های خاص بویژه در جلسات انجمن های اولیاء و مربیان مدارس و کلاس های توجیهی و آموزش خانواده ها، نسبت به اطلاع رسانی عمومی در رابطه با بیماری هموفیلی و دیگر اختلالات انعقادی به والدین و دانش آموزان اقدام گردد. در این خصوص می توان از اساتید مجرب دانشگاه های علوم پزشکی و یا انجمن حمایت از بیماران هموفیلی (کانون هموفیلی ) بهره مند شد.

بهداشتی های عزیز امیدواریم از این مطلب در مراقبت از دانش آموزان هموفیلی در مدرسه استفاده کامل را ببرید.تاریخ : سه شنبه 5 مرداد 1395 | 12:12 ب.ظ | نویسنده : منصوره بوجاران | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • لیونکس